Wybór szkoły dla dziecka, a także cały proces rekrutacji to często dużo stresu,
niepewności i sprzecznych myśli. Warto zatem zadać sobie pytanie nie o to,
jaką szkołę wybrać, a jakiej szkoły potrzebuje moje dziecko.
Rodzice celebrują wszystkie ważne chwile z życia swoich dzieci. Stawianie pierwszych kroków, hucznie obchodzone pierwsze urodziny, wybór żłobka, przedszkola, wypadnięcie pierwszego mleczaka i odwiedziny wróżki zębuszki. Wydarzenia, które w życiu małego człowieka dzieją się po raz pierwszy lub które będą towarzyszyć mu
w procesie socjalizacji bezpośrednio wpływają na jego osobowość, charakter, samoocenę i podejmowane
w przyszłości decyzje. Dlatego też do wyboru szkoły podstawowej, a także obranej ścieżki edukacji - systemowej lub alternatywnej - należy podejść, analizując wszystkie pojawiające się “za” i “przeciw”.
Wybór szkoły dla pierwszaka
Z szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, iż w trwającym roku szkolnym 2022/2023 naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych rozpoczęło blisko 382 tys. uczniów. Jak podaje Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie:
z opublikowanych przez System Informacji Oświatowej danych z początku stycznia 2022 roku wynika, iż liczba dzieci korzystających z edukacji domowej z roku na rok rośnie:
● roczne przygotowanie przedszkolne- 1 298 uczniów,
● szkoła podstawowa - 16 262,
● liceum ogólnokształcące - 4 320,
● technikum - 91,
● pozostałe - 38.
Czynniki istotne w wyborze szkoły
Najwięcej porad i informacji w Internecie dotyczących wyboru szkoły kierowanych jest do uczniów klas ósmych, którzy już od września przekroczą progi szkół ponadpodstawowych. Jednakże, czy istotne kryteria takie jak poziom nauczania, panująca atmosfera, indywidualne podejście do każdego ucznia, opinie innych lub zajęcia dodatkowe nie są równie ważne dla dzieci mających dopiero rozpocząć swoją edukacyjną przygodę?
Szkoła uczy nie tylko tabliczki mnożenia. Przede wszystkim powinna poszerzać horyzonty dziecka, otwierać jego umysł, umożliwiać mu poznawanie świata na własną rękę, uczyć zawierania nowych znajomości, rozwijać jego umiejętności i stwarzać przestrzeń do odkrywania swoich nowych, mocnych stron.
Źródło: Edukacja domowa w Polsce - pomelody, www.pomelody.com, [dostęp: 30.01.2023]
- Interesującym podejściem jest (...) rola nauczyciela w ujęciu czysto humanistycznym. W tym paradygmacie nauczyciel pełni rolę coacha, mentora, tutora. Jego działania mają na celu ułatwienie uczniom procesu poznawania samych siebie i odkrywania własnego potencjału intelektualnego. Nauczyciel winien wspierać procesy motywacyjne ucznia oraz wspierać proces samodoskonalenia, a także samokontroli. (...) - zauważa Michał Pieróg z Uniwersytetu Szczecińskiego w artykule Profil współczesnego nauczyciela - zagadnienia wybrane.
Jak nauka, to… Frajda
Każdy wybór jest dobry, jeśli jest wyborem świadomym - tej maksymy należy się trzymać. Jakie korzyści nauczania domowego dostrzegają rodzice i maluchy? Przede wszystkim: elastyczne godziny nauki dostosowane
do potrzeb dziecka, swobodne podążanie za tym, co szczególnie go ciekawi, brak narzuconego odgórnie tempa wyznaczającego np. określony czas na naukę czytania, widoczne ograniczenie stresu dziecka, zdecydowanie krótszy czas pracy, a także wzmocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem.
By umożliwić dzieciom odkrywanie świata w grupie oraz nawiązanie nowych znajomości, powstają rozwiązania takiejak śremska Frajda. Alternatywne placówki, które realizują podstawę programową MEN, umożliwiają edukację z dala od szkolnych ław, w otoczeniu pasji i dziecięcej ciekawości. Rekrutacja dla dzieci w wieku 5-9 lat trwa - więcej informacji pod nr tel. 500 327 005[1] .
Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wysokieloty.edu.pl oraz social mediów.
Źródła:
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dla-4-6-mln-uczniow-rozpoczal-sie-rok-szkolny-2022-2023,nId,6257620#crp_state=1
https://sp79.edu.gdansk.pl/pl/art/czym-kierowac-sie-wybierajac-szkole-ponadpodstawowa.6829.html
https://pomelody.com/blog/edukacja-domowa-w-polsce-pomelody
Ale Frajda! alternatywna placówka szkolna w Śremie.
© Fundacja Wysokie Loty | 2022
Nasze ptaszki lubią ciasteczka. Korzystając z naszej strony zgadzasz się na ich używanie.
Made With Brizy